Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vatra republiky 27.10.2018

28. 10. 2018

vatra1.jpg

100 let od vzniku samostatného Československého státu jsme oslavili spolu s dalšími lidmi v předvečer státního svátku zapálením Vatry republiky. 

Vatru postavili hasiči na louce na Antonínku. Celý den drobně pršelo a mrholilo, ale to nás neodradilo a neodradilo to ani víc než 200 dalších občanů jak z Blatnice tak z blízkého okolí. Je skvělé, že se oslav zúčastnili lidé všech věkových kategorií a přišly celé rodiny s malými dětmi i dříve narození. Prostor na louce osvětlovaly halogeny a v zázemí byly připravené stany, čaj a svařák na občerstvení. Každý návštěvník dostal malou trikoloru. 

Program začal před sedmou hodinou večer, kdy velitel blatnických hasičů Petr Buzík v krátkém proslovu přivítal návštěvníky, připomněl tradici Masarykových vater a 100 let od vzniku Československa. V 19:00 hodin byla vatra zapálená a mužský a ženský sbor, ke kterým se přidala většina přítomných, zazpívali společně československou státní hymnu. Program potom volně pokračoval zpíváním národních a lidových písniček v podání sborů. Po půl osmé večer pak vyvrcholila oslava ohňostrojem. 

Vatra republiky vzplála také na dalších místech našeho regionu. Vatry zapálili hasiči v Hroznové Lhotě, ve Vnorovech, v Kozojídkách, v Radějově a v Tvarožné Lhotě. Kvůli špatné viditelnosti byly vatry zahalené v mlze, ale ve 20 hodin se opar zvedl a vatry šlo krásně pozorovat. 

Jsme rádi, že naše pozvání na tuto akci přijal mužský i ženský sbor a také zástupci dalších blatnických spolků. Motorkáři se sice nemohli zúčastnit, ale přispěli zapůjčením stanu. Společnými silami se tak podařilo uspořádat krásnou a důstojnou akci k tomuto významnému výročí. 

Na fotky se můžete podívat zde: